SKLADIŠTENJE SVEŽEG VOĆA I POVRĆA

Voće i povrće su od vitalnog značaja za ljudski organizam, a hladnjače su pravo mesto gde se njihov kvalitet može sačuvati na pravi način i to duži vremenski period. Prilikom sadnje, poljoprivrednik mora da vodi računa o odabiru sorte i uzgoju, a odmah nakon toga, pažnja mora da se posveti berbi, transportui i naravno načinu skladištenja u hladnjačama. Kada je sveže voće i povrće u pitanju, da bi se izbegao proces starenja i propadanja, najbolje i najefikasnije je da se ono uskladišti u hladnjačama odmah nakon branja, jer visoke temperature pospešuju razvoj voća I povrća, odnosno procesa koji se odvijaju unutar njega. Niske temperature zapravo služe da bi se ti procesi znatno usporili.

Hladnjača Cold – Storage poseduje sve neophodne preduslove i ispunjava sve faktore za kvaliteteno skladištenje svežeg voća i povrća.

Faktori koji su jako važni za skladištenje ovih namirnica su osetljivost na temperaturne promene, kiseonik i vlažnost vazduha.

Prilikom postavljanja željene temperature u hladnjači za voće mora se uzeti u obzir nekoliko činjenica: Dužina čuvanja nije svuda ista, sorta samog voća je veoma bitna i naravno stanje u kojem želite da se nađe voće nakon vađenja iz hladnjače. Ovi parametri se moraju jasno precizirati i uskladiti jer npr. Jabuka podnosi temperaturu od -1,4°C do -2,8°C, iako je jako retko čuvanje jabuka ispod 0°C. Poželjna temperatura čuvanja jabuka u hladnjačama je od 0°C do 3°C. Kruška se skladišti na temperaturi od -1°C do 0°C, s tim da se one mogu čuvati samo od tri do šest meseci. Tu je odmah i dunja koja se skladišti u hladnjačama za voće pod temperaturom od -0,5°C do 0°C. Breskva, kajsija, šljiva, višnja i trešnja – mogu da se čuvaju na malo višim temperaturama koje iznose od 0°C do 5°C, dok se krompir najbolje održava na temperaturi od 8 do 12°C.